DIGITALTOUR TOURISM & TRAVEL AGENCY

DÜSSELDORF ŞEHİR REHBERİ

 

 Düsseldorf, Almanya'nın Kuzey Ren-Westphalia Eyaleti’nin başkentidir. Adını Düssel deresinden almış olan şehir, Ren Nehri kıyısında kurulmuştur. Moda dünyasındaki yeri, Sanayi fuarları ve festivalleriyle tanınır.

Nüfus:

596.217

İklim:

Genelde rüzgarsız ılıman bir iklime sahip olan şehrin yağış ortalaması Almanya'nın yağış ortalamasının üstünde seyreder.Ayrıca nem oranının fazla olmasından dolayı yaz ayları da yağışlı geçmektedir.

Ne zaman gidilir?

Genelde ılıman bir hava olduğu için her mevsim gidilebilir. Düsseldorf fuarlarıyla meşhur olmasından dolayı her mevsim turist çeken bir şehirdir. Ancak yağışlı havayı sevmeyenler için yaz ayları daha uygun bir dönemdir. Haziran ayında dahi yoğun yağışlar görülebildiğinden, gitmeden önce hava durumunu kontrol etmekte yarar vardır.

Ne Yenir Ne İçilir?

Ülkenin ve dolayısıyla da şehrin yemekleri genelde et ağırlıklıdır. Sığır eti ve domuz eti çokça tüketilir. Bunların yanında ördek, kaz, hindi ve tavuk eti de oldukça sevilmektedir. Balık eti ve deniz ürünleri de çokça tüketilir. Özellikle alabalık, turna balığı, sazan ve ringa balığı oldukça yaygındır.

Yerel lezzet olarak ise Düsseldorf'un ünlü hardallı bifteğini ve yerel bir lezzet olan  kuru üzüm ve marine edilmiş dana eti ile hazırlanan "Flönz" yemeğini de tatmanız gerekir. "Rhenish sauerbraten" adı verilen kavrulmuş sirkeli biftek de denenmesi gerekenler arasındadır. Bezelye çorbası da tadılması gereken yerel lezzetlerdendir. Geleneksel yemekleri modern bir sunumla tatmak isteyenler Maximilian restoran'ı, Ren nehri manzarasına karşı yemek yemek isteyenler Brand's Jupp restoranı tercih edebilirler.

Ayrıca Killepitsch likörünü de unutmamak lazım. Bira ülkesi olan Almanya'nın büyük kentlerinden Düsseldorf'ta da Schlüssel, Uerige, Altbier, Schumacher ve Füchschen gibi bira çeşitleri de oldukça meşhurdur.

Alışveriş:

Düsseldorf alışveriş severler için rüya gibi bir şehirdir. Bir çok alışveriş merkezi, yerel pazarlar, alışveriş semtleri ve Königsallee (Kö) sayesinde alışveriş severler aradıklarından çok daha fazlasını bulabilirler. Königsallee (Kö) Düsseldorf'un dünyaca ünlü tasarım markalarının yer aldığı meşhur bulvarıdır. Burada pek çok büyük markanın mağazalarını da bulabilirsiniz. Killepitsch, Kö-Galerie ve Hanf Haus alışveriş yapmak için uğrayabileceğiniz diğer mekanlardır. Hediyelik olarak kente özgü bitkisel içkilerden alabilirsiniz.

 

copyright © 2016 digitour| Tüm Hakları Saklıdır.