DIGITALTOUR TOURISM & TRAVEL AGENCY

KÖLN ŞEHİR REHBERİ

 

 

Ren Nehri üzerinde yer alan KölnAlmanya'nın dördüncü büyük kentidir. Almanya' nın en önemli şehirlerinden ve sanat merkezlerinden biri olan Köln, bir çok yapıt ve tarihi eserin yanı sıra sanata dair ne varsa bünyesinde bulundurmaktadır. Bir çok konser, sergi, opera, tiyatro etkinliği yıl içinde farklı zamanlarda sergilenmektedir. Köln, Kölsch denen birasıyla ünlüdür. Evlerde kullanılan kolonya, adını bu şehirden almaktadır. Köln'ün ingilizce adı kolonya anlamına gelen Cologne'dur.

Nüfus:

1.024.346

İklim:

Rüzgarsız ılıman iklim hüküm sürer. Yıl boyu yağışlar Almanya ortalamasının üzerindedir. Ren Nehri'nin etkisiyle ve çukurda yer almasından dolayı özellikle yazın nem oranı yüksektir. Bu da yaz aylarında bol yağışa neden olur.

Ne Zaman Gidilir?

Müze ve festivaller kenti olarak bilinen Köln'e yılın her dönemi gidilebilir. Ancak sokaklarda rahatça dolaşabilmek isterseniz hava koşullarının en ideal olduğu Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül aylarını tercih etmeniz önerilmektedir.

Ne Yenir Ne İçilir?

4.000'e yakın meyhane, restoran, kahve, pub Alman ve dünya mutfağından en lezzetli tatları sunar. Özel bir sos olan "Himmel un Ääd", soğan ve elma püresinin de katıldığı patates püresi, "Flönz" isimli sosis çeşidi, "Rievkoche" denilen patates ve elma püreli gözleme, sığır etinden yapılan "Rheinischer Soorbrode" yemeği, peynirle birlikte yenen çavdardan yapılan bir çeşit yiyecek olan "Röggelchen", soğanlı bir çeşit sosis olan "Kölscher Kaviar" kentin tadabileceğiniz başlıca lezzetleridir.
Oldukça özel ve farklı bir tada sahip olan "Kölsch" birası, kent ile özdeşleşmiş bir içecektir. 0,2 litrelik silindir şeklindeki cam bardaklarda ikram edilir. “Alt” Birası ise Dusseldorf ile özdeşleşmiştir. Weinhaus Vogel restoran Alman lezzetleri ile ünlü bir restorandır. Paul's restoran ise gurmeler için eşsiz tatlar sunar. Bunun yanı sıra Köln Katedrali çevresinde ve Ren nehri kıyısında çok sayıda restoran bulunmaktadır.

Alışveriş:

Köln, muazzam mimarisi ve kültürünün yanı sıra büyük alışveriş merkezleriyle de bilinir. Kentin alışveriş dünyasının sunduğu sınırsız alternatifler, her ihtiyaca cevap verebilecek niteliktedir. Hohe Straße ve Schildergasse caddeleri en önemli alışveriş destinasyonlarıdır. Binlerce alışveriş alternatifinin sunulduğu bu caddelerde büyük mağazalar, moda butikler ve zincir markalarının şubeleri bulunur. 
Mittelstraße ve Pfeilstraße, giyim dükkanlarının yer aldığı önemli alışveriş alanlarıdır. Köln'de çok sayıda alışveriş merkezi bulunur. Schildergasse caddesinin sonunda yer alan Olivandenhof ve Neumarktpassage Alışveriş Merkezleri şehrin önde gelenleridir. König mağazası ise her türlü kitap ve sanat eserini bulabileceğiniz bir merkezdir.

copyright © 2016 digitour| Tüm Hakları Saklıdır.