DIGITALTOUR TOURISM & TRAVEL AGENCY

Hannover Şehir Rehberi

Leine Nehri üzerinde yükselen Hannover, Almanya’nın kuzeybatı bölümünde yer alan Lower (Aşağı) Saxsony Eyaleti’nin başkentidir. Hannover, tarihi yapılarıyla ön plana çıkan bir kent değildir. Bu metropolü özgün ve önemli kılan üç temel özelliği; “Sıra dışı mimarisi”, bir “sergi kenti” olması ve “egzotik yeşil alanları”dır. Kentte kültürel etkinlikler ve ticaret fuarları yıl boyunca birbirini takip eder.

Gezilebilecek Yerler

Steinhude ve Maschee Gölleri, Leine Nehri, doğal eğlence alanları, parklar, panoramik ve Barok tarzı bahçeler, bu yeşil kentin doğal güzelliğini oluşturur. Yarı ahşap yapılar arasında dolaşan uzun yaya yolları, kentin rahatlığını ve doğal güzelliğini keşfetme fırsatı sunar. 

Kent kaldırımları üzerinde kıvrılarak 3 mil boyunca uzanan ve kentin 36 tarihi eserine uğrayan Kırmızı İnce Çizgi (the Red Thread), herhangi bir rehbere ihtiyaç duymadan şehrin tarihi güzelliklerini gezmenizi sağlar.

Yeşil Hannover (Green Hanover), bahçe ve parklarla dolup taşar. Sophie von der Pfalz tarafından inşa edilen, Herrenhausen'deki Büyük Bahçeler (Great Gardens), Barok tarzının en iyi örneklerindendir. Rengarenk çiçek manzaraları ve suyu 70 metre havaya püskürten fiskiyesi, bu kompleksin benzersiz görünümüne ayrı bir güzellik katar. Büyük Bahçeler'in yanında yer alan Berg Bahçesi (Berggarten), içerisinde 11.000'den fazla bitki türünü barındırır. 

1676 yılında Büyük Bahçeler'in kuzeybatısında inşa edilen mağara, Niki de Saint Phalle tarafından 2001–2003 yılları arasında yeniden dizayn edilmiştir. 

Eilenriede (kent ormanı), 1.600 akrelik bir alan üzerine yayılmıştır. Stadtpark (Kent Parkı), nadir görülen bitkilerin yanı sıra Japon Çay Bahçesi, Gül Bahçesi ve Gül Kafesi'de bulunur. 

Kentte çok sayıda müze bulunur. Kurt Schwitters Platz'da yer alan Sprengel Müzesi, geniş sergi alanıyla benzersiz bir koleksiyona ev sahipliği yapar. Müzede, Niki de Saint Phalle'ye ait 300 çalışma, Picasso'nun çalışmaları, modern kavramsal çalışmalar ve daha pek çok eser sergilenir.

Kültür ve Eğlence

Hannover, canlı bir kültürel yaşama sahiptir. 40'ın üzerinde tiyatro, sayısız sergiler ve sanat merkezleri, dünyaca ünlü Devlet Operası, çok sayıda festival ve fuarlar, çeşitli spor aktiviteleri ve konserler bu kültürel dinamizmin en önemli parçalarıdır.

Hannover Devlet Opera ve Oyun Evi (Schauspielhaus), dünyanın önde gelen devlet operalarından biridir. 

Landesbühne, Theater am Aegi, GOP Varieté ve Staatsoper Hannover (Hannover Devlet Opera Evi) kentteki başlıca sahne sanatları merkezlerindendir. 

Hannover, festivaller kentidir. Ağustos aylarındaki Maschsee Gölü Festivali ve Ekim aylarında düzenlenen Oktoberfest Hannover, kentin ünlü festivallerindendir. Kentte bulunan parklar, yıl boyunca çok sayıda konsere evsahipliği yapar. 

Kentte eğlenme ve dinlenme adına pek çok aktivite yapılabilir. Yelkenli sporunun merkezi Steinhude Gölü, vapur turlarının yapıldığı Leine Nehri, gezmek için Wilhelmstein (kale adası) ve Hannover Adventure Hayvanat Bahçesi (2.600 hayvan türünü barındırmaktadır), 1.000 km'yi bulan bisiklet yolları ve çeşitli aktivitelere imkan tanıyan CAMPO Aktif-Arena kentteki en önemli aktivite alanlarıdır. 

Golf, kentin en önemli sporlar aktivitelerindendir. Kentte çok sayıda Golf merkezi bulunur. 

Çok sayıda bar, eğlence salonu, diskotek, kulüp ve meyhane, gece hayatının en önemli aktörleri olarak kentin her tarafına yayılmıştır.

Yeme İçme

Hannover mutfak kültürü sofistike ve çok çeşitli lezzetler sunmaktadır. Kent mutfağı, her damak tadına uygun alternatifleri bünyesinde barındırır. Kentte Akdeniz, Asya, Avrupa, Uzak Doğu ve diğer dünya mutfakları da mevcuttur. Biftek, patates yemekleri, barbekü, fastfood, mezeler, pizza çeşitleri ve hamur işleri kent mutfağının başlıca spesiyalleri arasında yer alır. Hanover's Markthalle (Hal) ve Ernst-August-Platz ulusal lezzetlerden tatmak için en ideal yerlerdir.

Hannover’in şarabı oldukça popülerdir. Özellikle Hannover beyaz şarabı, uluslararası yarışmalarda ödüller almıştır. Kentte bulunan bağlarda, yaklaşık 100 farklı üzüm çeşidi yetiştirilir.

Alışveriş

Sadece yayalara ayrılmış caddeleri, şehrin en uzun ve en kalabalık caddeleridir. Bu kadar yoğun ve içiçe geçmiş alışveriş ortamına sahip bir başka kent daha bulmak mümkün değildir. 

Hanover's Georgstrasse ve bitişiğindeki Bahnhofstrasse, ülkenin en ünlü alışveriş yerleridir. Özel dükkanların bulunduğu Hauptbahnhof (Hannover Merkez İstasyonu), kentin önemli alışveriş alanlarındandır. Kröpcke (kentin merkezinde bulunan parkın çevresindeki alan), bulundurduğu sıra dışı alışveriş dükkanları ve büyük mağazalarıyla oldukça popülerdir. Niki de Saint Phalle Promenade, Kröpcke Pasajı ve Galleria Luise; moda giysiler, mücevherler, uluslararası markalar, gümüş ve porselen eşyalar bulabileceğiniz önemli alışveriş yerleridir. Pazar Kilisesi (Market Church) etrafındaki alan, butikleri ve zarif mağazalarıyla alışveriş için en popüler alanlardandır.

 

copyright © 2016 digitour| Tüm Hakları Saklıdır.