DIGITALTOUR TOURISM & TRAVEL AGENCY

Guangzhou Şehir Rehberi

Çin’in güney kapısı olarak nitelenen Guangzhou, capcanlı bir büyükşehir. Çin’in 3. en büyük nehri İnci Nehri (Pearl River) deltasının verimli topraklarına kurulmuş şehir, Güney Çin Denizi ve Hong Kong komşuluğunda bulunuyor.

Guangdong eyaletinin başkenti olan bu yerleşim, aynı zamanda bölgenin ekonomik, siyasal, bilimsel, kültürel merkezi. Şehir, Sui yani Pirinç Kulakları adıyla da anılıyor. Kapok ya da yastık olarak bilinen ağaç şehrin simgesi. Bu tropikal ağacın pamuk benzeri yastıklara doldurulduğu için bitki de bu adı almış. Çin’in dünyaya açılmasıyla birlikte göç alarak artan nüfus büyükşehir çapında 11 milyonu geçti. Tarihi dokunun yanı sıra kent oldukça modern bir görünümde sergiliyor.

Gezilebilecek Yerler

Guangzhou, Şian ve Pekin kadar tanınmasa da Çin’in 24 ünlü tarihsel ve kültürel şehrinden biri. Chen ailesinin Atalar Tapınağı, ağaç, taş, tuğla ve bakır ve demirin kullanıldığı metal zanaatlarının uygulandığı tarihi bir yapı; buradaki yontma ve kabartmalar tapınağın atmosferine muhteşem bir hava katıyor. 

Beyaz Bulut Dağı yani Baiyun Shan, otobüslerle kolayca ulaşılabilen turistik bir dağ. Doruk noktasına kadar rahatlıkla çıkılabiliyor. Guangxiao Si, Lingnan bölgesindeki en eski ve en geniş Budist tapınağı. Ünlü Budist rahiplerin vaaz verdiği bir kutsal toplanma noktası. 

Sun Yat-sen Anı Binası Guangdong yönetim bölgesindeki en önemli kalıntı. Yapımı 1925–1931 yılları arasında gerçekleşmiş bina 1998’de yenilenmiş, Çin mimarisinin çok güzel bir örneği.

Yuexiu Dağlarından alan Yuexiu Parkı manzarası ile olduğu kadar tarihsel kalıntıları ile de görülmesi gereken bir gezi durağı. Koç Yontusu, Zhenhai Kulesi, Ming Hanedanlığı Şehir Duvarları gibi tarihsel kalıntılar ve kültürel ürünler bulunuyor.

İnci Nehri Guangzhou şehri boyunca akıyor. Şehrin dinginlik veren gece manzarasının görülebileceği bir tekne yolculuğu muhakkak yapılmalı.

Kültür ve Eğlence

Üç hanedanlığın; Nan (Güney) Yue, Nan Han, Nan Ming’in başkenti olmuş şehir taşıdığı derin tarihsel mirasla da turistik bir merkez. Han Nan Yue Gömüt Müzesi, Zhenhai Kulesi 2000 yıllık tarihi izlerin görülebileceği yerler.

Tarihi 1400 yıl öncesine uzanan 6 Banyan Ağacı Tapınağı, Guangzhou’daki bir başka görülesi budist yapı. Huaisheng ya da Türkçesiyle Bilge Kişiyi (Sage) Anımsa Camisi 7. yüzyıldan kalma. Burada kast edilen elbette bilge İslam peygamberi Hz Muhammed.

Yeme İçme

Yue Cai, 8 ünlü Çin mutfağından biri ve kesinlikle Guangzhou’da tadılması gereken bir lezzet. Adını bile duymadığınız malzemelerden yapılmış lezzetli yemekler sizi bekliyor. Ancak yeme alışkanlıklarının biraz değişik olduğunu unutmamak ve içerdiği etleri soruşturmak gerekebiliyor. Mutfağının en ünlü yemekleri Long Hu Dou yani “Kaplanla Dövüşen Ejderha” ve Taiye Ji yani Taiye Tavuğu bulunuyor. Long Hu Dou’da kaplanla kastedilen kedi, ejderha da yılan eti olduğu anlamına geliyor.

Bitkisel çay tüketimi Guangzhou halkı arasında oldukça yaygın. Yalnız kışın oluşabilecek boğaz rahatsızlıklarıyla değil yaz sıcağıyla baş etmeye de yaradığı söyleniyor. En ünlüsü Wang Laoji.

Alışveriş

Çin’in en üst düzey ve sayıca en çok insanın katıldığı ithalat ve ihracat fuarı Canton Fair ilkbahar ve sonbahar aylarında Guangzhou’da düzenleniyor. Yetkililer katılacak olanların önceden otelde yerlerini ayırtmasını salık veriyor. Ülkenin bu en büyük fuarında hemen her şeyi çok uygun fiyatlarla bulmak mümkün.

Shangxia Jiu Lu, Beijing Lu ve Di Shi Fu Lu gibi merkezlerden alışveriş yapıp evinize götürebileceğiniz birçok şey olabilir. Shangxia Jiu Lu, Guangzhou sadece yayalara açılmış ilk ticari cadde. Qi Lou mimarisiyle yapılmış binalar yolun iki yanında dizili. Cadde boyunca 200’den fazla dükkân bulunuyor.

 

copyright © 2016 digitour| Tüm Hakları Saklıdır.